utica "DOĞA DOSTU"dur;

Yazışma ve belgelerini elektronik ortamda saklamaya, dönüştürülebilir atıklarının tamamını yeniden değerlendirme merkezlerine ulaştırmaya özen gösterir. 

Kartvizit, broşür ve sertifika gibi basılı ürünlerinin tamamı
doğa dostu malzemelerden üretilmiştir, sıfır atıkla doğaya karışır.

1000 fidanlık utica Korusu için bağıtlanan sözleşme gereği, Utica’nın bağışladığı her bir fidanın 5 yıl süre ile bakımı, çapalaması, sulaması Ege Orman Vakfı tarafından taahhüt edilmiştir.

Utica Korusu’na KREDİ KARTINIZLA BAĞIŞTA BULUNUN  

 0232.464 51 60
(Sertifikanız adresinize gönderilir)

ÇÖPE ATMAK = DÜNYAYI, GELECEĞİMİZİ YOK ETMEK !

Geri  dönüşüm  eski  ve  kullanılmış malzemelerden yeni ürünler  üretmek  için bir  süreçtir. Bu süreç enerjinin  ve  yararlı malzemelerin  ısrafını  azaltır.  Bazı  tüketim  malları  sonsuza  dek,  bazıları birkaç kez  yenilenebilir,    Bazı  ürünler  ise   bambaşka  yeni  ürünlere  dönüştürülür.   Böylece   tekrarlanan
dönüşüm süreci, (reduce, re-cycle, re-use)  

Az Tüket  –  Geri Dönüştür   –  Tekrar Kullan  döngüsünü vurgulayan simge ile gösterilir.

(İsveç   otellerinde atık  jilet kutuları bulunur.  Üzerinde, “İsveç Çelik Sanayiine katkıda bulunduğunuz
için size teşekkür ederiz”  yazısı vardır). 

ALÜMİNYUM (Örneğin bira ve kola kutuları)


Çöpe atılan her hangi bir alüminyum kutu yaklaşık 100 yılda çözünür. Dünyada her yıl 100 milyardan fazla alüminyum kutu tüketilmekte ve bunların  sadece % 10 kadarı yeniden  kullanılabilmektedir.  Oysa  alüminyum en iyi geri dönüştürülebilen  tüketim malzemesidir.  Sonsuza dek, hiçbir sınır olmaksızın geri dönüştürülebilir. Bir tek alüminyum kutunun geri dönüşümü evimizdeki televizyonun 3 saat çalıştırmak için yeterli enerjinin tasarrufunu sağlar. Oldukça pahalı olan ham maddesini elde etmek için,  eskisini dönüştürmenin 20 katından fazla elektrik ve su tüketmek gerekir.

CAM


Çöpe atılan bir cam şişe 4000 yılda çözünür.  Dünyada  her yıl 360 milyardan fazla cam şişe  tüketilmekte ve bunların ancak % 30 kadarı yeniden kullanılabilmektedir. Cam da en iyi dönüştürülebilen tüketim malzemelerindedir. Sonsuza dek, sınırsızca ve % 100 geri dönştürülebilir. Bir cam şişenin geri dönüşümü ile 100 wattlık bir ampule 4 saat yetecek enerji tasarrufu sağlanır.

KAĞIT

Kağıtların çöpe atılmasının sonuçları çok yönlü ve oldukça ağır. Sadece Amerika’da, her hafta,  gazetelerin sadece pazar eklerini üretmek için yaklaşık 500.000 ağaç kesiliyor..  New York Times’in bir günlük baskısının geri dönüşümü bile 75.000’den fazla ağacın  ağacın kesilmesini önlüyor. Sadece Amerika’da her yıl, 25 TRİLYONDAN fazla karton kahve bardağı, 1 milyar ağaca denk kağıt çöpe atılıyor, kişi başına ahşaptan ürün kullanımı izin 7 ağaç kesiliyor, ki  2 MİLYAR ağaç demek. Dünyadaki bütün gazetelerin geri dönüşümü, yılda 250 milyon ağacı kesilmekten kurtarmak anlamına geliyor. Dünyada her dakika 100 dönümlük orman alanı kağıt üretimi için kesiliyor., Bir ton geri dönüştürülmüş kağıt yaklaşık 17 ağaç ve 350 galondan fazla petrol ve depolama alanı tasarrufu sağlıyor.  Dünyada her yıl çöpe atılan talaş ve kağıt miktarı,  20 yıl boyunca 50 milyon evi ısıtmak için yeterli. Geri dönüştürülmüş kağıt,  ağaçtan üretiminden 10 kat daha ucuza mal oluyor ve % 70 daha az hava kirliliğine neden oluyor.  Hatırlayalım : Yetişkin bir ağaç bir saatte ortalama 2.3 kg  karbondioksit emer,  1.7 kg  oksijen üretir. 

PLASTİK

Çok çeşitleri olan plastiğn doğada çözünme süresi ortalama 500 yıl.  Sadece  ABD’de  her 60 dakikada 5 milyon plastik şişe çöpe atılıyor. Okyanusa  atılan  plastik torbalar yılda 1 milyon deniz canlısını öldürüyor.  Bir  ton plastiğin geri dönüşümü  6  ton benzin tasarrufu sağlıyor. 

ÇÖPE ATILANLARIN % 60’I  GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR.

 

ezgif.com-webp-to-png (29)