Ankara’da doğdu (1953).

Ankara Bahçelievler Cumhuriyet Lisesi’ni (1970-71) bitirdi.

Japonya’da yapılan 13. Dünya Jamboree’sine Devletçe gönderildi.

1977 Yılında A.Ü. Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.
Aynı Fakültede Ticaret Hukuku alanında “yüksek lisans” yaptı.

Ankara’da “serbest avukatlık”a başladı. Ankara Barosu Dergisi Yayım Kurulu’nde, Baro’nun siyasi ve sosyal komisyonlarında görev aldı. Ankara Barosu vekilliğine getirildi.
DESİYAB – BETONSAN A.Ş.’nde tam gün hukuk müşavirliği görevini üstlendi.

Kurucu üyesi olduğu  “Aliağa,  Yenişakran  ve  Helvacı Belediyeleri Üçkent-Koop Birliği, Türkiye Prefabrik Birliği,  Karşıyaka   İşadamları  Derneği,  İzmir Sanayi ve Ticaret İl Müd. Geliştirme Derneği, Karşıyaka   Basketbol  İhtisas  Spor  Kulübü,   İLSEV – İllüzyonistler  ve İllüzyon Sanatını Sevenler Derneği,   IBM International Brotherhood of Magicians
İzmir Şubesi Smyrna Ring 379, İzmir Tiyatro Akademi”de yönetim kurulu üyeliği, kurucu ortağı olduğu TY Turizm A.Ş.,  ELİT A.Ş., TYT İnşaat A.Ş. ile çok sayıda dernek, kooperatif ve şirketin Yönetim Kurulu başkanlıklarında bulundu.

Yerel, bölgesel ve ulusal kimi kanallarda “Hukuk ve Yaşam” adındaki haftalık Tv programını hazırlayıp sundu.

Debokrasi ve Kayıp Kıta Efsanesi adlı tiyatro oyunlarında rol aldı.

 

2017 yılından itibaren “ARABULUCU” olarak da hizmet vermeğe başladı.

ORAN’ın, kimi gazete ve dergilerde yayımlanmış makale ve hikayeleri, yayıma hazırladığı bir romanı ve bir hikaye kitabı;  parfüm,illüzyon,  elektronik,  çakmak ve astrofizik üzerine gelişmiş hobileri,  taş  boyama  sanatına ilişkin eserleri  ve bir gün patentlerininalmayı  umduğu icatları bulunmaktadır.

2018  yılında  Boğaziçi Üniversitesi İngilizce  Dil Okulu’nun  Online  dil  eğitimini  başarı  ile  tamamlayan  ORAN  ileri  düzeyde İngilizce, az düzeyde İtalyanca ve Almanca bilmektedir.

Hale ORAN ile evlidir,  Barış’ın babası, Alp’in dedesidir.